Biżuteria jest ważnym elementem wizerunku każdej kobiety. Piękne srebrne dodatki są idealnym dopełnieniem każdej stylizacji zarówno oficjalnej, imprezowej, jak i codziennej. Niestety po pewnym czasie użytkowania lub leżenia w szkatułce, traci swój blask i pokrywa się ciemnym nalotem. Na szczęście istnieją sposoby, aby biżuteria odzyskała swój czar.
Jak przygotować się do czyszczenia srebra?
Srebrną biżuterię z powodzeniem można wyczyścić samemu domowymi sposobami. Warto, jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów, które nie tylko uskutecznią oczyszczanie z nalotu, ale również zapobiegną zniszczeniom.
- Do czyszczenia biżuterii nie należy używać metalowych naczyń, ponieważ mogą one wejść w reakcję ze składnikami czyszczącymi i cały proces zakończy się niepowodzeniem.
- W sytuacji, kiedy do czyszczenia jest używana pasta do zębów, należy zrezygnować z tych, które mają działanie wybielające.
- Biżuterię najlepiej polerować miękką flanelową szmatką lub ściereczką z mikrofibry. Ręcznik kuchenny, czy chusteczki zawierają włókna, które mogą porysować srebro.
- Do czyszczenia biżuterii lepiej sprawdzi się szczoteczka do masażu dziąseł. Jest ona bardziej miękka, dzięki czemu nie porysuje srebra.
- Biżuterię z kamieniami i perłami warto czyścić osobno.
Odkryj kolekcję W Kręgu Piękna
Jakie są skuteczne sposoby na wyczyszczenie biżuterii?
Istnieje kilka domowych sposobów, aby biżuteria lśniła swoim blaskiem.
Pasta do zębów (niewybielająca).
Pasta do zębów dobrze się sprawdzi do czyszczenia srebra. Jej niewielką ilość wystarczy nałożyć na ściereczkę bądź szczoteczkę i dokładnie przetrzeć całą powierzchnię. Kiedy ciemny nalot zniknie, biżuterię należy dokładnie spłukać pod zimną wodą, wytrzeć do słucha i wypolerować. Cały zabieg trwa kilka, kilkanaście minut w zależności od stanu srebra. Warto pamiętać, aby pasta nie zawierała ścierających drobinek, gdyż mogą one porysować biżuterię. Ta metoda może się nie sprawdzić w przypadku srebra grawerowanego oraz z ażurowymi zdobieniami, ponieważ gęsta pasta będzie trudna do usunięcia z niewielkich przestrzeni.
Folia aluminiowa i sól kuchenna lub soda oczyszczona.
Miseczkę najlepiej szklaną należy wyłożyć folią aluminiową (matową stroną do dołu). Na dnie układamy biżuterię. W szklance przygotowujemy roztwór. Woda (ok. 250 ml) z łyżeczką soli i dokładnie mieszamy do momentu jej rozpuszczenia. Następnie należy zalać biżuterię tak, aby była ona w całości przykryta mieszaniną. Pozostawiamy na kilka godzin, ciemny osad powinien zniknąć. Srebro po wyjęciu z miseczki należy dokładnie wypłukać w zimnej wodzie i wysuszyć najlepiej przy pomocy ściereczki z mikrofibry. Ten sam efekt przyniesie wymieszanie wody z łyżeczką sody oczyszczonej.
Soda oczyszczona i ocet.
Ten sposób jest podobny do poprzedniego, jest jednak mniej czasochłonny. Biżuterię należy umieścić w miseczce i zalać ją roztworem, na który składa się: 1 litr gorącej wody, 1 łyżeczka octu i 1 łyżeczka sody. Przygotowaną mieszanką zalewamy srebro i pozostawiamy na 15 minut. Następnie należy dokładnie spłukać w zimnej wodzie i osuszyć za pomocą szmatki (flanelowej bądź z mikrofibry).

Przeczytaj także nasz wpis JAK ROZPLĄTAĆ ŁAŃCUSZEK ZE SREBRA LUB ZŁOTA?
Woda i mąka ziemniaczana.
Ten sposób idealnie sprawdzi się w przypadku srebra z kamieniami szlachetnymi. Z wody i mąki ziemniaczanej należy zrobić pastę, którą później nakładamy na biżuterię, najlepiej omijając kamienie. Pozostawić do zaschnięcia. Następnie delikatnie usunąć pastę za pomocą wilgotnej ściereczki z mikrofibry i wypolerować powierzchnię srebra.
Woda i płyn do mycia naczyń.
Biżuterię należy polać płynem do mycia naczyń i za pomocą flanelowej ściereczki wcierać w srebro do momentu, aż odzyska swój blask, a ciemny nalot pozostanie na szmatce. Następnie należy dokładnie wypłukać biżuterię i ponownie wypolerować.
Alkohol wysokoprocentowy.
Srebro należy włożyć do szklanego naczynia, następnie zalać alkoholem najlepiej spirytusem i pozostawić na 12 godzin. Po upływie tego czasu srebro należy wypłukać i wypolerować za pomocą szmatki.
Kiedy dobrze dbamy o biżuterię, może ono służyć wiele lat. Najlepiej nie zwlekać z czyszczeniem srebra, aż całkiem zaśniedzieje. Warto również pomyśleć, jak temu zapobiec. Kluczowe jest odpowiednie przechowywanie, czyli zamknięte ciemne miejsce, tak aby nasze kosztowności nie miały kontaktu z powietrzem, dzięki czemu zachowają swoje piękno.