Świece zapachowe nadają niepowtarzalnego klimatu i charakteru. Ich różnorodność sprawia, że każde wnętrze wypełnia się delikatną mgiełką pięknych zapachów. Dodatkowo działają uspokajająco i relaksująco. Odpowiednio dobrane w ślicznych niewielkich słojach, tworzą niepowtarzalną dekorację.
Jak poprawnie palić świece zapachowe?
Najważniejsze jest pierwsze palenie świecy. Na początek należy sprawdzić, czy wysokość knota jest odpowiednia. Jeśli nie to za pomocą specjalnych nożyczek, należy go obciąć na długość 3 – 5 mm od powierzchni wosku. Następnie zapalamy święcę. Warto pamiętać, że pierwsze palenie powinno trwać ok. 3 – 4 godziny tak, aby wosk równomiernie się roztopił, aż do samych ścianek. Na wierzchu powstanie płynna warstwa.
Roztopiony wosk pokryje w całości górną powierzchnię, co zdecydowanie zapobiegnie tunelowaniu. Można użyć dedykowanych nakładek, które znacząco przyczynią się do stabilizacji płomienia. Warto jednak pamiętać, że należy je stosować, tylko wtedy, gdy jest jeden knot. Podczas palenia świeca powinna znajdować się w stabilnym i bezpiecznym miejscu, ponadto nie należy jej przestawiać. Gaszenie powinno odbywać się za pomocą gasidła. Nie należy zdmuchiwać płomienia ani zalewać go wodą.
Jakie są najczęściej popełniane błędy przy paleniu świec zapachowych?
Do najczęściej popełnianych błędów można zaliczyć: zbyt krótki czas palenia świecy, który doprowadza do powstania tunelu. Jeśli roztopi się tylko niewielka ilość wosku, to przy następnym odpaleniu będzie się on wypalał w tym samym obszarze. Przyczynia się to do nierównomiernego spalania się świecy, dlatego ważne jest przestrzeganie określonego czasu palenia. Kolejnym błędem jest nieprzycinanie knota. Powoduje to kopcenie i wytworzenie sadzy, która osiada na ściankach. Zbyt długi knot może się kruszyć i zanieczyszczać wosk. W przypadku dużych świec, które mają trzy – cztery knoty, należy pamiętać, aby zapalać je wszystkie, wtedy wosk będzie w całości rozgrzany. Zapalając tylko jeden, przyczyniamy się do nierównomiernego wypalania lub tunelowania. Częstym błędem jest również umieszczanie świec w małych pomieszczeniach, ponieważ zbyt długie palenie w niewielkim i zamkniętym wnętrzu może przyczynić się do podrażnienia dróg oddechowych (nie dotyczy to świec sojowych). Dodatkowo stwarza to ryzyko niebezpieczeństwa. Często świece są narażone na przeciągi, co przyczynia się do nieregularnego palenia lub zgaśnięcia. Co więcej, umieszczone blisko okien lub w miejscach, gdzie przepływ powietrza jest intensywny, wypalają się znacznie szybciej. Zbyt długie palenie świecy również jest niewskazane, może to doprowadzić do odkształcenia lub nawet pęknięcia szkła i wylania gorącego wosku. Ta sama sytuacja dotyczy wypalania świec do samego końca. Bezpiecznie jest ją zgasić, gdy na dnie pozostaje ok. 1 cm warstwy wosku.
Na co należy zwrócić uwagę przy paleniu świec?
Poprawne palenie świecy jest bardzo ważne. Należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Jeszcze przed zapaleniem, trzeba ją dokładnie odpakować, aby nie pozostały na niej żadne materiały, które mogłyby przyczynić się do niebezpieczeństwa np. folia. Wskazane jest, aby była umieszczona na suchej i bezpiecznej powierzchni. Nie warto palić jej do końca, ponieważ rozgrzany wosk może spowodować przebarwienia na drewnie.
Dodatkowo szkło może pęknąć a płynna, gorąca parafina rozleje się, uszkadzając powierzchnię. Świeca powinna znajdować się z dala od wszystkiego, co może się zapalić. Nie powinny mieć do niej dostępu zarówno dzieci, jak i zwierzęta. Istotne, jest również, aby nie znajdowała się w miejscu, w którym jest przeciąg. Świece są wrażliwe na temperaturę i światło, dlatego należy je przechowywać w suchym i chłodnym miejscu z dala od promieni słonecznych, dzięki temu wosk nie będzie się topił i zmieniał koloru. Działanie wilgoci może uniemożliwić ponowne zapalenie.
Przed zapaleniem świecy należy przyciąć knot do odpowiedniej wysokości. To znacząco wydłuży jej żywotność i zapobiegnie kopceniu. Powierzchnia wosku musi być czysta. Nigdy nie wolno zostawić zapalonej świecy bez kontroli. Ważne jest, aby mieć nad nią stały nadzór.
Prawidłowo palona świeca nie tylko pięknie się prezentuje, ale przede wszystkim nie stanowi zagrożenia i może posłużyć dłużej. Stosowanie się do kilku prostych zasad pozwoli na maksymalny czas uwalniania zapachu i poprawne wypalanie.