Zmierz rozmiar pierścionka za pomocą średnicy wewnętrznej przy użyciu suwmiarki

1. Posiadając jakąś pasującą obrączkę lub pierścionek ustalenie prawidłowego rozmiaru jest proste. Należy wziąć suwmiarkę i sprawdzić średnicę wewnętrzną posiadanego pierścionka lub obrączki. Następnie określić rozmiar za pomocą tabeli umieszczonej poniżej.
Ponadto musimy pamiętać, że kostki na palcach są szersze od tych części , na których spoczywa pierścionek.

2. Nie zalecamy mierzenia palca suwmiarką, ponieważ łatwo poddaje się on ściskaniu i uzyskany pomiar może okazać się zbyt mały. Jeśli średnica pierścionka nie jest jednoznaczna i wynosi np. pomiędzy 15,3 mm a 15,6 mm, czyli pomiędzy rozmiarem 9 i 10, wówczas sugerujemy przyjąć mniejszy rozmiar, gdyż łatwiej jest wyrób powiększyć niż zmniejszyć.

3. Gdy nie masz wzoru do sprawdzenia najlepiej udać się w tym celu do najbliższego punktu usługowego jubilera lub sklepu.

średnica wewnętrzna pierścionka

Tabela rozmiarów pierścionków

tabela rozmiarów pierścionków

Zmierz rozmiar pierścionka domowym sposobem za pomocą papierowego paska

1.Zmierz obwód swojego palca np. za pomocą paska papieru lub tasiemki (należy uważać na mierzenie obwodu palca za pomocą innych materiałów np. sznurków – ponieważ mogą być one elastyczne, a przez to rozmiar nie będzie prawidłowy).
Zmierz wyznaczony fragment linijką. Obwód, który uzyskasz porównaj z obwodem w tabeli poniżej, by odczytać jaki rozmiar obrączki lub pierścionka będzie dla Ciebie odpowiedni.

2. Rozmiar palca może się wahać w zależności od:

  • Pory roku: latem palce są spuchnięte z powodu wyższej temperatury i zwiększa się przez to obwód palca. Kiedy kupujemy pierścionki w trakcie upałów trzeba wziąć poprawkę na to, że kiedy zrobi się chłodniej, pierścionek może być luźny. Warto więc latem kupować pierścionki tak, by z lekkim oporem przechodziły przez palec w najszerszym miejscu. Zimą natomiast kupować pierścionki, które luźno wchodzą nam na palec.
  • Wysiłku fizycznego i stresu: nie powinno się mierzyć rozmiaru palca po wysiłku fizycznym. Kiedy mamy podwyższone ciśnienie, dłonie mogą być opuchnięte, przez co nie uzyskamy właściwego rozmiaru.
  • Szerokości pierścionka lub obrączki. Mierzenie rozmiaru pierścionka różni się od mierzenia rozmiaru obrączki. Pierścionki często mają cienką szynę, dlatego pomiaru należy dokonywać adekwatnie do sytuacji. Pierścionek o szerokiej szynie powinien być od pół do jednego rozmiaru większy.

Tabela rozmiarów pierścionków

tabela rozmiarów pierścionków