Zapalone świece nie tylko pięknie pachną, ale również stwarzają niepowtarzalny klimat. Ich niewielki płomień potrafi skutecznie rozjaśnić ciemne wnętrze i poprawić nastrój. Dodatkowo ślicznie wyglądają i z powodzeniem pełnią funkcję dekoracyjną naszych pomieszczeń.
Jak przycinać knot świecy zapachowej?
Najważniejsze jest pierwsze palenie świecy, która powinna się palić do momentu, aż wosk roztopi się do brzegu szkła (zazwyczaj trwa to 3-4 godziny). Pomoże to zapobiec tunelowaniu świecy. Powierzchnia wosku powinna być czysta, dlatego ważne jest usuwanie zanieczyszczeń np. resztek knota. Każdorazowo przed zapaleniem świecy trzeba odpowiednio przyciąć knot na wysokość ok. 3-5 mm nad powierzchnią wosku. Warto to uczynić nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim praktycznych. Nieprzycięty knot spowoduje zanieczyszczenie wosku i wyczuwalny zapach dymu.
Do przycinania knota można użyć zwykłych nożyczek, jednak obcinaczki do paznokci sprawdzą się lepiej, ponieważ knot będzie skrócony znacznie równiej. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup profesjonalnych nożyczek specjalnie przeznaczonych do tej czynności, są one odpowiednio długie, wyprofilowane i doskonale dostosują się do kształtu każdej dłoni. Za ich pomocą precyzyjnie i równomiernie skrócimy knot do optymalnej i zalecanej wysokości i mamy pewność, że został on obcięty we właściwy sposób. Przed każdym zapaleniem świecy należy umieścić ostrze nożyczek pod kątem 45 stopni i odpowiednio skrócić knot.
Świeca powinna palić się nie dłużej niż 4 godziny. Zgasić ją należy za pomocą odpowiedniego gasidła i poczekać, aż się ostudzi. Pod żadnym pozorem płomienia nie wolno zdmuchnąć, czy zalać wodą. Kiedy świeca będzie już chłodna można ponownie przyciąć knot do optymalnej wysokości.
Istotny jest fakt, że musi być on przycinany wtedy, gdy świeca jest zgaszona, a wosk ostygł.
Dlaczego powinno się przycinać knot?
Regularne skracanie knota do odpowiedniej wysokości sprawi, że nasza świeca będzie paliła się pięknym i miarowym płomieniem. Wpłynie to również na wydłużenie jej aktywnego czasu wykorzystania. Dodatkowo systematyczne przycinanie knota wspomoże utrzymanie odpowiedniego poziomu roztopionego wosku, dzięki czemu umożliwi ograniczenie ilości wydobywającej się sadzy.
Podczas palenia świecy na knocie powstaje charakterystyczne zgrubienie, które z czasem odpada i trafia do roztopionego wosku, który spala się szybciej niż knot. Ważne jest, aby go wyciągnąć, dzięki temu świeca będzie czysta.
Zbyt długi knot będzie się kopcił, powodując charakterystyczne migotanie płomienia, a także będzie się kruszył i zanieczyszczał wosk. Dodatkowo pozostawia sadzę, która unosi się w powietrzu, pozostając na ścianach. Nie jest zauważalna od razu, zbiera się przez dłuższy czas, powodując przebarwienia, które są trudne do usunięcia. Po zgaszeniu świecy należy poprawić knot tak, aby był ustawiony pionowo.
Jak często przycinać knot w świecach zapachowych?
Zarówno przed pierwszym, jak i każdorazowo kolejnym paleniem świecy należy przyciąć knot. Taki zabieg spowoduje, że płomień będzie równomierny i stabilny, a także nie będzie kopcić. Warto pamiętać, że im dłuższy knot, tym szybciej wypala się świeca.
W przypadku kiedy kupujemy dużą świecę, która ma trzy-cztery knoty za każdym razem należy zapalać wszystkie, aby zapobiec tunelowaniu i nierównemu wypalaniu. Ważne jest, aby każdorazowo przed odpaleniem świecy skrócić je wszystkie.
Warto pamiętać, że zbyt długi knot powoduje wysoki płomień, który może ogrzać szklane naczynie świecy, co prowadzi do pęknięć pod wpływem wysokiej temperatury.
W sytuacji, kiedy zdarzy się nam zbyt krótko przyciąć knot, należy zapalić święcę na ok. 30 min i kontrolować wysokość płomienia. W sytuacji, kiedy zgasł lub jest bardzo słaby, należy zgasić świeczkę i usunąć płynny wosk. Ten sposób pozwoli uformować zagłębienie, w którym knot będzie bardziej widoczny. Następnie ponownie zapalić święcę na ok. 30 min.
W przypadku, kiedy knot jest tak krótki, że nie da się go zapalić, należy za pomocą małego nożyka wyskrobać trochę wosku, tak aby go wydłużyć. Następnie należy zapalić świecę.
Zarówno tradycyjne, jak i zapachowe świece używane są cały rok. Ich płomień zdecydowanie umila czas, a zapach unoszący się w powietrzu odprężą i relaksuje. Warto pamiętać, że prawidłowe palenie świecy, znacząco wpływa na jej żywotność, bezpieczeństwo oraz zadowolenie z jej użytkowania.