Jeśli uwielbiasz świece zapachowe i klimat, jaki potrafią stworzyć w domu z pewnością wiesz, że istnieją prawidłowe i sprawdzone sposoby ich palenia.
Niezależnie od tego, czy kupujesz duże, trzyknotowe świece w szkle, czy mniejsze słoiczki ze świecą zapachową, odpowiednie przycinanie knota, gaszenie świecy czy nawet czas palenia wpłyną na jej żywotność i ułatwią maksymalne wykorzystanie zapachu. W jaki sposób palić świecę zapachową, by służyła Ci jak najdłużej?
Czas palenia świecy – jak nie wypalić jej w ciągu jednego dnia?
Pojawiające się na wielu opakowaniach świec zapachowych zalecenia odnośnie optymalnego czasu palenia nie są wymysłem producentów, ale wskazówką pozwalającą zachować jej świeżość i maksymalnie wykorzystać zapach świecy. Dla zapachów dostępnych w kolekcji Surprise Candle, całkowity czas świecenia to nawet 75 godzin, przy założeniu że każdorazowo nie palimy świecy dłużej niż przez 3-4 godziny i odpowiednio dbamy o świecę przy jej odpalaniu i gaszeniu. Dlaczego?
Aby świeca przetrwała dłużej i nie powodowała nieestetycznie zbierającego się na brzegach wosku czy zadymienia szkła należy palić ją do momentu utworzenia się na powierzchni wosku jednolitej powierzchni płynnego zapachu. Mówiąc prościej, świeczka musi rozpuścić się tak, by powierzchniowy wosk roztopił się w całości, a nie np. tylko na środku. Wyczekanie tego momentu sprawi, że świeca będzie paliła się równomiernie i tak też zastygnie po jej zgaszeniu. Co stanie się, jeśli zgasisz ja wcześniej? Z pewnością znasz z doświadczenia efekt tunelowania świecy – wypalona bardziej w centralnym punkcie wokół knota, niż równomiernie na całej powierzchni świeca zaczyna przypominać tunel, a wosk na brzegach sięga znacznie wyżej, niż na środku. Im tunel głębszy, tym trudniej odpalić świecę i utrzymać ją palącą się bez gaszenia się knota.
Przycinanie knota ważnym punktem dbania o świecę
Chcesz wykorzystać maksimum zapachu oferowanego przez nasze świecie? Nie ma nic gorszego, niż pozostawienie knota samemu sobie i odpalanie go raz po raz bez odpowiedniego przycinania po każdym paleniu. Optymalna wysokość knota wystającego ponad równą powierzchnię świecy to ok. 3 mm. Dlaczego?
Krótki, 3-milimetrowy knot zapewni mały, spokojny, równomierny płomień i pozwoli wypalać świecę do momentu utworzenia się wspomnianego już wcześniej płynnego basenu wosku. Jeśli świecę palimy zbyt długo lub zapominamy o przycinaniu knota, ten z czasem rozdwaja się, tworzy charakterystyczny grzybek, powoduje większe dymienie się i niekontrolowane poruszanie się płomienia, a co gorsza, powoduje zanieczyszczenie wosku i opadanie kawałków spalonego konta bezpośrednio do świecy. Nieprzycięty knot to często także powód dla charakterystycznego po zgaszeniu świecy zadymienia mieszkania. Nie chcesz chyba, by cały wysiłek włożony w budowanie pięknego zapachu został zniszczony przez zapach dymu po zgaszeniu knota!
Jak gasić świecę zapachową, by utrzymać jej zapach na dłużej?
Podobnie jak właściwe spalanie i palenie, gaszenie świecy będzie mieć wpływ na jej wygląd, czas palenia oraz aromat, jaki jesteś w stanie wydobyć z topiącego się wosku. Źle zgaszona świeca negatywnie wpływa na stan knota, powoduje wspomniane już odkształcanie się go w formę grzybka, ale też przyczynia się do zadymienia szkła i nieprzyjemnego zapachu po wygaszeniu świecy. Podstawowy błąd użytkowników? Zdmuchiwanie płomienia tak, jak gdyby była to zapałka! Gaszenie świecy powinno być o wiele bardziej eleganckie i przemyślane. Wystarczy, że raz spróbujesz, a z pewnością nigdy nie wrócisz do szybkiego i leniwego gaszenia świec zapachowych.
Do wygaszania knota w świecach służy specjalne gasidło, które odcina dopływ tlenu do knota i szybko wygasza go bez ryzyka zanieczyszczenia świecy kawałkami knota czy zadymienia stopionego wciąż wosku dymem. Gasidło jest małe, a jego kształt nie powoduje deformowania się knota, w przeciwieństwie do klasycznego zdmuchiwania płomienia. Złym pomysłem jest odcinanie dopływu powietrza do świecy przez jej przykrywanie – choć nasze wieczka pozwalają zachować zapach świecy na dłużej, zakładamy je ponownie dopiero po całkowitym wystygnięciu i ponownym zastygnięciu wosku. Unikasz w ten sposób zatrzymania dymu w świecy i zastygnięcia go w wosku, który zmieni swój kolor i straci unikalny, piękny zapach.