Aromaterapia jest znana od tysięcy lat i potrafi zdziałać cuda. Została zapoczątkowana w Chinach. Jest metodą medycyny naturalnej. Dobrze dobrany zapach będzie wpływał pozytywnie na ciało, umysł oraz samopoczucie, a także pomoże przywrócić równowagę. Dobierając świecę zapachową, warto zwrócić uwagę na jej kompozycje.
Co to są nuty zapachowe?
Nuta zapachowa to komplet woni, który składa się na konkretną kompozycję i jest jej podstawowym elementem. Z kolei mieszanina co najmniej dwóch substancji zapachowych tworzy wspólną konkretną nutę, która jest nazywana akordem np. akord korzenny.
Połączenie kilku akordów tworzy kompozycję zapachową. Większość zapachów komponuje się z trzynutowego układu. Określa on etap, w którym poszczególne składniki stają się dobrze wyczuwalne, a następnie wskutek utleniania, znikają. Pierwsza jest wyczuwalna nuta górna, inaczej zwana nutą głowy, następnie środkowa nazywana nutą serca, natomiast na końcu nuta dolna tzw. nuta bazy lub podstawy. Utrwalacze łączą składniki, które tworzą poszczególne nuty w jedną kompozycję.
Z czego składa się kompozycja zapachowa?
Kompozycja zapachowa to mieszanina naturalnych lub syntetycznych substancji zapachowych. Ma zastosowanie w nadawaniu konkretnego zapachu różnym wyrobom i przedmiotom oraz otoczeniu człowieka. W skład kompozycji zapachowych wchodzą pojedyncze zapachy nazywane nutami zapachowymi. Ich odpowiedni dobór jest prawdziwą sztuką, łączącą w sobie wiele dziedzin. Wymaga doświadczenia i pogłębionej wiedzy o aromatach oraz ich oddziaływaniu na człowieka.
Koncepcja nut jest oparta na założeniu, że konkretne substancje, które wchodzą w skład kompozycji, różnią się trwałością.
Każdą kompozycję tworzy się, segregując aromaty w trzy grupy: nuta głowy, serca i bazy. Schemat ten prezentuje etapy jej rozwijania się. Trwałość, szybkość ulatniania się i intensywność będą decydowały, do której grupy przydzielony będzie dany zapach. Ważne jest, aby zmiany pomiędzy danymi etapami były bardzo płynne i wręcz niewyczuwalne. Właśnie dlatego proces tworzenia kompozycji wymaga ogromnej wiedzy i doświadczenia.
Jakie są najpopularniejsze nuty zapachowe?
Dzięki znalezieniu swoich ulubionych nut zapachowych o wiele łatwiej będzie wybrać ulubiony zapach świec. Dopasowanie ich pod swoje preferencję jest kluczowe.
- Nuta górna (głowy) – określana jako góra zapachowa. Wpływa na pierwsze wrażenie odczuwanego zapachu. Jako pierwszoplanowy akord jest intensywny, dzięki czemu od razu wiadomo, czy dana woń jest odpowiednia. Ta nuta jest najbardziej świeża, lekka, miła i zachęca do poznania kolejnych. Ulatnia się dość szybko, ale to dzięki niej dobieramy odpowiedni aromat do naszych preferencji. Zazwyczaj składa się z zapachów: cytrusowych, aldehydowych, korzennych, ziołowych i kwiatowych. Jest zapachową wizytówką świec.
- Nuta środkowa (serca) – jest wyczuwalna po około dziesięciu minutach, utrzymując się do kilku godzin. Tworzy ona bukiet i nadaje niepowtarzalny charakter, dlatego jest centralną częścią zapachu. Stanowi połączenie nuty głowy i bazy. Wybierając odpowiednią świecę, ważne jest, aby nie robić tego w pośpiechu. Należy odczekać, aż nuta serca uwolni swoją woń. Jest ona mniej intensywna, ale sprawia, że kompozycja jest wyrazista i pełna. Zapachy stosowane w tej nucie są średniej lotności i należą do niej główne aromaty kwiatowe np. róża, jaśmin, konwalia, narcyz, lipa. Wyczuwalne są również aromaty korzenne lub drzewne.
- Nuta dolna (bazy, podstawy) jest ona tłem aromatu. Pojawia się po kilkudziesięciu minutach palenia świecy. Działa stabilizująco, wzmacniająco, a także pomaga w utrzymaniu energii zapachu. Wyczuwana jest na końcu, ale stanowi początek tworzenia procesu aromatu świecy. Dzięki temu, że uwalnia się najwolniej, jest wyczuwana w powietrzu najdłużej. Nuta dolna stanowi tło dla nuty serca i głowy. Jest kwintesencją i fundamentem całości, a także sprawia, że woń zyskuje trwałość. W jej skład wchodzą aromaty z grup: ambrowa, drewniana, skórzana czy balsamiczna.
Zapachy nie tylko mają duży wpływ na samopoczucie, ale również kreują otoczenie. Kupując odpowiednią kompozycję zapachową, można wyczarować niepowtarzalny nastrój. Subtelny aromat wypełniający wnętrza, będzie kwintesencją przytulności. Świeca posiada również wizualne zalety. Jej wygląd może podkreślić piękno danego pomieszczenia. Możliwości zapachowe są niezliczone. Tylko od nas zależy, po który sięgniemy.